Nawigacja
HARCERSKI OŚRODEK MORSKI
Regulamin HOM Szczecin
Historia HOM Szczecin
Jednostki pływające HOM
Kalendarz imprez
KWŻ
Galeria zdjęć
Cennik
Linki i cumki
KOŁO PRZYJACIÓŁ HOM
Członkowie koła
Regulamin koła
SZKOLENIA I KURSY
Sternik motorowodny
Sternik motorowodny morski
Żeglarz jachtowy
OBOZY I PÓŁKOLONIE
Obozy żeglarskie
Półkolonie na HOM
Karta kwalifikacyjna
Zdjęcia w serwisie


Otwarcie 55 Sezonu Żeglarskiego
Prognoza ICM
ICM
Polub nas na Facebook
Filmoteka HOM

Pożeglowało z nami
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wodniacka konferencja w GK ZHP.
Z życia HOM Szczecin

Styczeń był pierwszym miesiącem Nowego Roku, w którym Komenda HOM rozpoczęła intensywną działalność związaną z realizacją szeroko pojętego programu „Wychowania wodnego”. Akcentem wzmacniającym nasze działania było uczestnictwo w spotkaniu pilotów chorągwi i osób zajmujących się wychowaniem wodnym, które odbyło się 19 stycznia w Głównej Kwaterze ZHP w Warszawie. Przedmiotem rozmów i ustaleń było wznowienie współzawodnictwa drużyn o proporzec Leonida Teligi, wprowadzenie patentu flagowego drużyny wodnej Związku Harcerstwa Polskiego, a także zaangażowanie środowisk wodnych w organizację Europejskiego Jamboree Skautowego w Polsce w 2020 roku.

            Zgodnie z planami Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP, który był organizatorem spotkania, w tym roku wprowadzony zostanie mechanizm certyfikowania drużyn zajmujących się wychowaniem wodnym. ZHP wraca tym samym do jeszcze przedwojennej tradycji, która dawała prawo do noszenia bandery harcerskiej oraz do nazywania się drużyną wodną, wyłącznie jednostkom, które spełniały odpowiednie kryteria jakościowe i ilościowe i zdobyły tzw. patent flagowy.  Nad ponownym wprowadzeniem Patentu Flagowego Drużyny Wodnej, pracuje obecnie Wydział Wychowania Wodnego, a piloci chorągwi podczas spotkania odnieśli się do prezentowanych propozycji.

Powrotem do zapomnianego dziedzictwa ZHP jest też wznowienie współzawodnictwa drużyn wodnych o puchar Leonida Teligi. Leonid Teliga, pierwszy Polak, który samotnie opłynął jachtem OPTY kulę ziemską, przekazał w 1969 roku do ZHP proporzec zastępu Niedźwiedzi, którego był zastępowym w drużynie harcerskiej w Grodzisku Mazowieckim, a który razem z nim opłynął świat. Proporzec ten, został umieszczony w modelu jachtu OPTY w miejscu grotżagla i model z proporcem stał się nagrodą przechodnią w konkursie o tytuł najlepszej drużyny wodnej w Polsce, który z przerwą na stan wojenny był  przeprowadzany od 1970 do 2000 roku. W tym roku proporzec i model jachtu OPTY zostaną przekazane do Muzeum Harcerstwa, a w ich miejsce zostanie wykonana ich wierna kopia. Wierna kopia proporca i modelu jachtu ponownie staną się nagrodą przechodnią we Współzawodnictwie Drużyn o Proporzec Leonida Teligi. Wznowienie współzawodnictwa planowane jest na jesień tego roku. Grono pilotów chorągwi, podczas spotkania konsultowało projekt regulaminu współzawodnictwa.

            Podparci wiedzą i nowymi pomysłami odbyliśmy jako Komenda HOM trzy spotkania w szkołach, popularyzując ośrodek HOM, zapraszając do współpracy. Czekamy z nadzieją na kontynuację tych spotkań mających na celu zainteresowanie dzieci i młodzież naszymi propozycjami.

            W naszych planach widzimy byłych i tych nowych harcerzy, instruktorów którzy na nowo zechcą dostrzec sens realizacji swoich marzeń i planów związanych z wychowaniem wodnym z żeglarstwem

            Czekamy i zapraszamy każdego któremu bliski jest nasz harcerski HOM.

Należy też wspomnieć uczestnictwo naszych przedstawicieli z chorągwi zachodniopomorskiej w pięknej Konferencji której organizatorem byli Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP, Zespół Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP. Konferencja odbyła się w Łodzi w dniach 15 – 17 marca 2019.

            Też tam byliśmy i nawiązaliśmy kontakty które w najbliższych sezonach dadzą owoce.

Cel konferencji
Celem konferencji było;
-Omówienie i ustalenie ram programowo-organizacyjnych harcerstwa wodnego w ZHP na najbliższe lata,
-Rozwijanie ogólnopolskiej sieci osób zajmujących się wychowaniem wodnym,
-Prezentacja i wymiana dobrych praktyk między liderami środowisk wodnych,
-Promocja bezpieczeństwa i odpowiedzialności w aktywnościach związanych z wodą.

Tematyka konferencji obejmowała również;
-Współzawodnictwo drużyn o proporzec Leonida Teligi w październiku 2019 roku,
-Wdrażanie w ZHP Patentu Flagowego Drużyny Wodnej Związku Harcerstwa Polskiego,
-Certyfikowanie ośrodków wodnych ZHP,
-Organizację modułu wodnego podczas organizowanego w Gdańsku w roku 2020 EuroJam,
-Kwestie z szeroko rozumianym bezpieczeństwem i odpowiedzialnością w wychowaniu wodnym.

Nasza tam obecność i nawiązane kontakty dadzą w najbliższych sezonach efekty.